Co zawierają elektrolity podawane niemowlętom?

Stan zwiększonej utraty wody u niemowląt może być bardzo groźny w skutkach, a dochodzi do niego wraz z biegunką, a w szczególności wówczas, gdy biegunka połączona jest z wymiotami. Wtedy z organizmu dziecka ubywa nie tylko woda, ale i wiele cennych składników mineralnych. By je uzupełnić, zarówno lekarze, jak i sami rodzice na polecenie pediatry sięgają po elektrolity. Co mają one w swoim składzie?

Ważne mikroelementy w składzie elektrolitów

Elektrolity dla niemowląt to preparaty podawane najczęściej doustnie, w formie rozpuszczalnych w wodzie saszetek, które zawierają w swoim składzie cenne składniki mineralne, jak sód, potas, magnez czy jod. Elektrolity są roztworami wodnymi jonów z ładunkiem elektrycznym dodatnim lub ujemnym. W stanie równowagi w organizmie człowieka utrzymywany jest odpowiedni poziom poszczególnych mikroelementów. W przeciwnym wypadku może wystąpić niedobór elektrolitów, który jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Dzięki elektrolitom możliwe jest utrzymanie u dzieci i dorosłych równowagi kwasowo-zasadowej. Przez nie cały układ nerwowy może pracować poprawnie, ze względu na elektryczne właściwości elektrolitów potrafiących przewodzić impulsy nerwowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/04/13/22/12/treatment-1327811_960_720.jpg

Dlaczego dzieci są narażone bardziej na utratę elektrolitów?

Najmłodsi mają zwiększone ryzyko odwodnienia i utraty elektrolitów. Nawet krótkotrwała biegunka może doprowadzić do takiego stanu u niemowląt. Co więcej, nie tylko biegunka i wymioty mogą spowodować odwodnienie, ale i gorączka, przegrzanie organizmu oraz wzmożona aktywność fizyczna. Czasami do takiego stanu prowadzi też infekcja różnego pochodzenia.

Warto zwrócić wówczas uwagę na podaż płynów. Jeśli dziecko pije zbyt mało, najlepiej włączyć do jego diety elektrolity dla niemowląt, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Dawkowanie elektrolitów powinno być dopasowane do wieku i stanu dziecka. Najczęściej jest ono rozpisane przez producenta na opakowaniu lub na dołączonej ulotce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz